Özyer Tarihçe

Ömer ÖZYER 1935 yılında Fethiye bölgesinde doğdu. Babasının ismi Hasan Hüseyin’di. Gençlik yıllarında, çevre köyleri dolaşarak “çerçilik” ismi verilen işi yapan babasına yardım etti. Sağladıkları tekstil ve giyim ürünlerini çiftçilerin hasatları ile takas ediyorlardı. Şehre döndüklerinde ise ellerindeki ürünleri büyük tüccarlara satarak, bir dahaki sefer için yeni tekstil ürünleri alıyorlardı. Bu yolculuklar boyunca Ömer ÖZYER taşra ve köy halkının alışkanlıkları ve ticaret anlayışı ile ilgili birçok tecrübe edindi. En önem verilmesi gereken şeyin güven olduğunu, köyde yaşayan sade halkın, satıcılar tarafından sıklıkla kandırıldığını, söz verilen ürünlerin getirilmediğini, düşük kaliteli ürünlerin satıldığını gördü. Ömer ÖZYER babasının temelini attığı güven olgusunu devam ettirmek ve hedef büyütmek üzere 1948 yılında, hazır giyim üzerinde olan ilk mağazasını Fethiye’de açtı. Mağazada düğün kıyafetleri ve günlük kıyafetler satılmaktaydı. Taşra ve köylerde, Hasan Hüseyin ve Ömer ÖZYER’i tanıyan ve onlara güvenen insanlar, bir düğün söz konusu olduğunda, şehre gelip onların mağazasını ziyaret ediyor, alışveriş yapıyorlardı.

Türk düğünlerinde altının önemli bir yeri olmasından dolayı, müşteriler bir süre sonra, bu güvendikleri tüccarları, altın satışı için de teşvik etmeye başladılar. Bir süre sonra iş büyümüş, gelenler mağazaya girebilmek için kuyruklar oluşturur olmuştu. 

Ömer ÖZYER evlendikten sonra doğan 3 çocuğu, Hasan ÖZYER (1960), Süleyman ÖZYER (1963) ve Faruk ÖZYER (1966), küçük yaşlardan itibaren mağazada çalışarak tecrübe kazandılar. Hasan ÖZYER Ankara’da elektrik mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra Fethiye’ye döndü ve turizmin başladığını, otellerin inşa edildiğini, dedesi ve babasının yerleştiği bölgede yayıldığını gördü. Hasan ÖZYER inşaat endüstrisini seçti ve yıllar içerisinde ailenin yatırım yaptığı araziler kullanılmaya başlandı. Süleyman ÖZYER Fethiye’de öğrenim gördü ve bu sırada sürekli babasına yardımcı oldu. Bir süre sonra, işin sürekli büyümesi ve ilerlemesi sonucunda, giyim ve kuyum mağazalarının ayrılmasına karar verdiler. Turizmin gelişmesi ile birlikte kuyum mağazasına yabancı kökenli müşteriler gelmeye başladı ancak yerli müşterilere yönelik tasarımlar yabancı müşterilerin istediği tasarımlardan çok farklıydı. Faruk ÖZYER abisinden farklı bir yol izleyerek Anadolu Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Mağazada çalışmaya başladığı ilk günlerden beri, Faruk ÖZYER işletmenin muhasebe işleri ile ilgileniyordu. Kendisi şu anda da grubun finans işlerini yönetmektedir.

Grup 80’lerde, ekonomik gelişme ile beraber, yatırımlarına petrol istasyonları, finans, basın, medya ve inşaat alanlarında devam etmiştir. Özyer Group turizmin bölgedeki gelişimini fark etmiş ve 1990 yılında yabancı müşterilere özel, ilk kuyum mağazasını açmış, Telmessos Gold Center, Marmaris Gold Center, Bodrum Gold Center kurulmuştur. 1990 yılında, grubun ilk oteli olan Asena Village (Şimdiki adı ile Liberty Hotels Hisarönü) ve 2 yıl sonra Asena Beach (Liberty Hotels Ölüdeniz) açılmıştır

2003 yılında, Özyer Group yabancı müşteriler için Fethiye, Kalkan, Bodrum ve Kuşadası’nda gayrimenkul yapım ve satımına başlamıştır.

2005 yılında, birisi Lara Beach Hotel (Liberty Hotels Lara) ismi ile Antalya bölgesinde, diğer ikisi ise Sarıgerme bölgesinde olmak üzere (Şu an Suntopia Tropical ve Suntopia Palace ismi ile hizmet vermektedirler.) 5 yıldızlı üç tatil köyü açılmıştır.

Özyer Group, şu sıralarda ise, enerji sektöründe yer almak için yeni yatırımlar yapmaktadır.

Özyer Group, kurucusu Ömer ÖZYER tarafından benimsenen “sizin memnuniyetiniz bizim prestijimizdir” sloganı ile başladığı yolculuğuna emin adımlarla devam etmektedir.

© 2020 marmarisgoldcenter.com
tr_TR
en_US ru_RU tr_TR